pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Solaris wygrał z Chińczykami

KUP LICENCJĘ
Kamil Kosiński
Pin It email print

Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła wybór chińskiej firmy BYD Auto na dostawcę 10 autobusów elektrycznych dla Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie (MZA). Polski Solaris twierdził, że były oferowane po cenie dumpingowej.

 

Notowania

euro, ropa brent

- Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, izba uznała, że wykonawca (BYD – red.) wezwany do złożenia wyjaśnień w zakresie oferowanej ceny, złożył wyjaśnienia niepotwierdzające, że jego cena nie jest rażąco niska – uzasadniał decyzję Andrzej Niwicki, przewodniczący składu orzekającego.
 
Rynek autobusów elektrycznych dopiero raczkuje. Dlatego warszawski kontrakt na 10 sztuk był gigantem nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Dotychczas zamówienia publiczne opiewały na pojedyncze sztuki.
 
Do MZA wpłynęły tylko dwie oferty. Zwyciężyła chińska firma BYD Auto z ceną 15,6 mln zł netto. Solaris złożył ofertę na 21,9 mln zł netto. Bezpośrednio po ogłoszeniu przetargu rynek szacował, że będzie on wart 25-30 mln zł netto.

Zmiana w radzie nadzorczej

To nie jedyna informacja z Solarisa. Carsten Fox odszedł z rady nadzorczej produkującej autobusy Solaris Bus & Coach.Z początkiem czerwca 2014 r. na stanowisku przewodniczącego nadzoru zastąpił go Ryszard Petru, który 17 lutego 2014 r. — po czterech dniach od powołania — zrezygnował z kierowania nadzorem PKP.

Wcześniej był partnerem w firmie doradczej PwC. Do 2011 r. pracował jako dyrektor zarządzający w pionie analiz, strategii i relacji inwestorskich w PKO Banku Polskiego. Wcześniej był dyrektorem BRE Banku ds. strategii i nadzoru właścicielskiego. W latach 2001-04 pracował w Banku Światowym jako ekonomista ds. Polski i Węgier, a w latach 1997-2000 był doradcą Leszka Balcerowicza, ówczesnego ministra finansów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

4 Komentarze

Tommy Walker 2014-06-03

Wreszcie jakaś dobra wiadomość. Ciekawe kiedy normalne oferty zaczną wygrywać w przetargach bez przymusu sądowego? Za następne 25 lat?

tantus 2014-06-04

Gratulacje dla Solarisa! Ale nie wiem, czy BYDowi nie przysługuje jeszcze odwołanie do sądu?

Piotr 2014-06-04

to decyzja polityczna szkodliwa dla podatnika, dlaczego za moje pieniądze mają być kupowane droższe autobusy ? skandal

glews 2014-06-05

Człowiek Balcerka w Solarisie? Czuli ciąg dalszy zamówień na zlecenie? Dobry ruch w tym bantustanie, tylko w ten sposób można coś załatwić! Bęą mówić przy przetargach: "To ten od Balcerowicza"!?

Wiadomości dnia na Logistyka.pb.pl


Wideorelacja z XIII Forum Polskich Menedżerów Logistyki

Wideo »

Nowy fotel biurowy RS jest w zasadzie sportowym siedzeniem, które znaleźć można w różnych wersjach kultowego modelu 911, ale zaprojektowanym do użycia w pomieszczeniach. Fotel jest elektrycznie regulowany, obity skórą Alcantra i ma wytłoczony emblemat niemieckiej marki.  

Portal worldcarfans.com informuje, że potencjalni nabywcy muszą się liczyć z wydatkiem rzędu 6750 USD, czyli w przeliczeniu na polską walutę około 25 tys. złotych.

Porsche zmieni twoje biuro (WIDEO)

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu