pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Solaris wygrał z Chińczykami

KUP LICENCJĘ
Kamil Kosiński
Pin It email print

Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła wybór chińskiej firmy BYD Auto na dostawcę 10 autobusów elektrycznych dla Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie (MZA). Polski Solaris twierdził, że były oferowane po cenie dumpingowej.

 

Notowania

euro, ropa brent

- Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, izba uznała, że wykonawca (BYD – red.) wezwany do złożenia wyjaśnień w zakresie oferowanej ceny, złożył wyjaśnienia niepotwierdzające, że jego cena nie jest rażąco niska – uzasadniał decyzję Andrzej Niwicki, przewodniczący składu orzekającego.
 
Rynek autobusów elektrycznych dopiero raczkuje. Dlatego warszawski kontrakt na 10 sztuk był gigantem nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Dotychczas zamówienia publiczne opiewały na pojedyncze sztuki.
 
Do MZA wpłynęły tylko dwie oferty. Zwyciężyła chińska firma BYD Auto z ceną 15,6 mln zł netto. Solaris złożył ofertę na 21,9 mln zł netto. Bezpośrednio po ogłoszeniu przetargu rynek szacował, że będzie on wart 25-30 mln zł netto.

Zmiana w radzie nadzorczej

To nie jedyna informacja z Solarisa. Carsten Fox odszedł z rady nadzorczej produkującej autobusy Solaris Bus & Coach.Z początkiem czerwca 2014 r. na stanowisku przewodniczącego nadzoru zastąpił go Ryszard Petru, który 17 lutego 2014 r. — po czterech dniach od powołania — zrezygnował z kierowania nadzorem PKP.

Wcześniej był partnerem w firmie doradczej PwC. Do 2011 r. pracował jako dyrektor zarządzający w pionie analiz, strategii i relacji inwestorskich w PKO Banku Polskiego. Wcześniej był dyrektorem BRE Banku ds. strategii i nadzoru właścicielskiego. W latach 2001-04 pracował w Banku Światowym jako ekonomista ds. Polski i Węgier, a w latach 1997-2000 był doradcą Leszka Balcerowicza, ówczesnego ministra finansów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

4 Komentarze

Tommy Walker 2014-06-03

Wreszcie jakaś dobra wiadomość. Ciekawe kiedy normalne oferty zaczną wygrywać w przetargach bez przymusu sądowego? Za następne 25 lat?

tantus 2014-06-04

Gratulacje dla Solarisa! Ale nie wiem, czy BYDowi nie przysługuje jeszcze odwołanie do sądu?

Piotr 2014-06-04

to decyzja polityczna szkodliwa dla podatnika, dlaczego za moje pieniądze mają być kupowane droższe autobusy ? skandal

glews 2014-06-05

Człowiek Balcerka w Solarisie? Czuli ciąg dalszy zamówień na zlecenie? Dobry ruch w tym bantustanie, tylko w ten sposób można coś załatwić! Bęą mówić przy przetargach: "To ten od Balcerowicza"!?

Wiadomości dnia na Logistyka.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Konstytucyjna innowacyjność

Jeśli wicepremiera już od...
News

Negatywne konsekwencje krytycznych i...

Jeżeli na stanowisku...
News

Jak zniesmaczyć dziennikarza

To będzie elementarz...
News

Chinese

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston.
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Po debacie w USA

Pierwszy, naprawdę poważny test w tej kampanii za...
News

Z Clinton Co. nudno, ale z Trump Intl. nie...

Z kim zawarłbyś kontrakt,...
Najlepsze blogi o biznesie

Wideo »

Nowy fotel biurowy RS jest w zasadzie sportowym siedzeniem, które znaleźć można w różnych wersjach kultowego modelu 911, ale zaprojektowanym do użycia w pomieszczeniach. Fotel jest elektrycznie regulowany, obity skórą Alcantra i ma wytłoczony emblemat niemieckiej marki.  

Portal worldcarfans.com informuje, że potencjalni nabywcy muszą się liczyć z wydatkiem rzędu 6750 USD, czyli w przeliczeniu na polską walutę około 25 tys. złotych.

Porsche zmieni twoje biuro (WIDEO)

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu