pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Kolejowy przetarg dekady

KUP LICENCJĘ
Katarzyna Kapczyńska
Pin It email print

Resort infrastruktury przygotowuje postępowanie na wybór przewoźnika, który będzie woził pasażerów za granicę. Na torach może pojawić się konkurencja dla naszych kolejarzy

 

Notowania

euro

Czyste wagony, pociągi przyjeżdżające na czas, promocje proponowane przez przewoźnika wybranego w przetargu na uczciwych, rynkowych warunkach. Mrzonka? Niekoniecznie. Komisja Europejska dąży do liberalizacji rynku usług kolejowych, ale rządy państw członkowskich zazwyczaj starają się chronić rodzimych przewoźników. Niewykluczone, że wkrótce konkurencja zagości w polskich przewozach międzynarodowych. Chyba że rywali zdystansują PKP Intercity…

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje właśnie projekt uchwały dotyczący finansowania międzynarodowych przewozów pasażerskich. Obecnie — na długich dystansach — świadczą je PKP Intercity, otrzymując rocznie około 50 mln zł dotacji z budżetu. „Projektowana uchwała umożliwia ogłoszenie przetargu oraz zawarcie umowy w sprawie dofinansowania międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich w okresie 13 grudnia 2015 r. — 13 grudnia 2025 r.” — czytamy w rządowym Biuletynie Informacji Publicznej (BIP).

— Spodziewam się, że na polskich torach wreszcie pojawi się konkurencja i nowi przewoźnicy, dzięki którym poprawi się jakość usług — mówi Stanisław Lamczyk, poseł PO i członek Sejmowej Komisji Infrastruktury.

Z rządowego planu transportowego wynika, że dotacje do międzynarodowych kolei pasażerskich mogą sięgnąć 80-100 mln zł rocznie.

Więcej we wtorkowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1 Komentarze

Karbinadel 2014-06-17

Czyste wagony i pociągi przyjeżdżające na czas już były. Przed rokiem 1939

Wiadomości dnia na Logistyka.pb.pl


Wideorelacja z XIII Forum Polskich Menedżerów Logistyki

Wideo »

Nowy fotel biurowy RS jest w zasadzie sportowym siedzeniem, które znaleźć można w różnych wersjach kultowego modelu 911, ale zaprojektowanym do użycia w pomieszczeniach. Fotel jest elektrycznie regulowany, obity skórą Alcantra i ma wytłoczony emblemat niemieckiej marki.  

Portal worldcarfans.com informuje, że potencjalni nabywcy muszą się liczyć z wydatkiem rzędu 6750 USD, czyli w przeliczeniu na polską walutę około 25 tys. złotych.

Porsche zmieni twoje biuro (WIDEO)

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu