pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Rekordowe tempo złomowania statków

KUP LICENCJĘ
Marek Druś, uk.businessinsider.com
Pin It email print

Globalny handel spowolnił tak mocno, że tempo złomowania statków jest teraz dwukrotnie szybsze niż w rekordowym pod tym względem 1986 roku, pisze Business Insider (BI).

 

BI zwraca uwagę, że światowy handel jest teraz najsłabszy od kryzysowego 2008 roku. Baltic Dry Index, pokazujący koszt wynajmu statków do przewozów surowców, od listopada utrzymuje się poniżej 500, wartości nie notowanej wcześniej w historii. Jeszcze w sierpniu 2015 roku sięgał nawet 1222 pkt. Jest o 84 proc. poniżej szczytu zanotowanego pod koniec 2013 roku, podkreśla BI.

Spadek globalnego handlu jest tak duży, że tempo złomowania statków jest większe niż ich budowania. Deutsche Bank zwrócił uwagę, że w ubiegłym tygodniu na złom poszło 16 statków o zdolności przewozu 1,6 mln ton. W tym samym okresie dostarczono 9 nowych jednostek. Tempo złomowania z ubiegłego tygodnia odpowiada 11 proc. zdolności przewozowych w ujęciu zannualizowanym. W rekordowym pod tym względem 1986 roku wynosiło 6,3 proc. Od początku roku skala złomowania statków jest o 80 proc. większa niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na Logistyka.pb.pl


Wideorelacja z XIII Forum Polskich Menedżerów Logistyki

Wideo »

Nowy fotel biurowy RS jest w zasadzie sportowym siedzeniem, które znaleźć można w różnych wersjach kultowego modelu 911, ale zaprojektowanym do użycia w pomieszczeniach. Fotel jest elektrycznie regulowany, obity skórą Alcantra i ma wytłoczony emblemat niemieckiej marki.  

Portal worldcarfans.com informuje, że potencjalni nabywcy muszą się liczyć z wydatkiem rzędu 6750 USD, czyli w przeliczeniu na polską walutę około 25 tys. złotych.

Porsche zmieni twoje biuro (WIDEO)

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu